Suknia Anny Jagiellonki z miniatury L. Cranacha "Rodzina Jagiellonów", ok. 1555r.

Nota biograficzna.
Anna Jagiellonka - ur. 1523r. na Wawelu, jako czwarte dziecko Zygmunta Starego i Bony Sforza. Wraz z siostrami Zofią i Katarzyną zepchnięta została niejako na boczny tor polityki dynastycznej - ani ojciec, ani później brat nie zadbali o odpowiednie mariaże dla Jagiellonek. Wyszły za mąż późno i nie tak świetnie jakby mogły tego oczekiwać królewny ówczesnego mocarstwa. W 1572r. po śmierci Zygmunta Augusta Anna została ostatnią Jagiellonką, z niespotykanym dotąd w Polsce tytułem Infantki. Z trudem przypomniała panom szlachcie o swoim istnieniu. Musiała walczyć o osobisty spadek po bracie i sama zająć się pochówkiem porzuconych zwłok króla.
Kiedy w 1573r. w wyniku pierwszej wolnej elekcji królem wybrano Henryka Walezego wysunięto propozycję ślubu z Infantką. Jednakże ucieczka Henryka zniweczyła i plany polityczne i matrymonialne. W 1575r. królem ogłoszono Stefana Batorego a jako warunek objęcia tronu postawiono ślub z niemłodą już Anną.
Małżeństwo zawarto rok później, ale nie było ono szczęśliwe i zgodne pożycie nie trwało długo. W 1586r. Anna została wdową. Następnym królem Polski wybrano siostrzeńca Anny, Zygmunta III Wazę.
Tak jak wcześniej Bona, Anna kochała Mazowsze i Warszawę powoli stającą się ośrodkiem życia politycznego. Region ten wiele zawdzięcza ich rozsądnemu i energicznemu zarządzaniu. Tam też Anna Jagiellonka zmarła w 1596r. Pochowano ją na Wawelu.
Nota kostiumologiczna.
Na miniaturach Cranacha Anna, Zofia i Katarzyna mają takie same czarne suknie i berety różniące się tylko biżuterią. Suknie mają staniki sięgające pod samą szyję z wąskim rękawem z kulistą bufką na ramieniu. Spódnice układane są w regularne fałdki. Na stanikach i rękawach naszyte są drobne ozdoby ze złotych blaszek tzw. feretki. Powściągliwość kroju i tkaniny rekompensuje iście królewska biżuteria: na szyi królewny zawieszone są trzy bogate naszyjniki z pereł i klejnotów uzupełnione bogatymi zawieszeniami.
 
Maryna  Mniszchówna Elżbieta  I Bona Sforza de Aragona Katarzyna Habsburżanka Barbara Radziwiłłówna Elżbieta Habsburżanka Anna  Jagiellonka Katarzyna  Radziwiłłowa Szlachcianka polska Szewcowa